Bestsellery Włam się do mózgu

Poznaj swój mózg i naucz się korzystać z pełni jego potencjału z książką “Włam się do mózgu” Radosława Kotarskiego

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak mało pamiętacie informacji, które kiedyś zakuwaliście na kartkówki i sprawdziany? Albo dlaczego jedynym uczenie się nie sprawiało nigdy problemów, a inni mimo wielu godzin spędzonych nad książkami wciąż otrzymywali słabe oceny? Na te i wiele innych fascynujących pytań odpowiedzi znajdziecie w najnowszej książce Radka Kotarskiego pod tytułem “Włam się do mózgu“. To pozycja, która w przystępny sposób opisuje w jaki sposób działa nasz umysł. Jest pełna ciekawostek oraz skutecznych rad jak poprawić efektywność przyswajania nowych wiadomości i zdolność zapamiętywania.

Dlaczego musimy nauczyć się, jak się uczyć?

Radosław Kotarski w swojej książce “Włam się do mózgu” udowadnia, że każdy z nas może się nauczyć, czego tylko pragnie. Nasz umysł ma o wiele większe możliwości niż nam się wydaje. Na etapie szkoły wmawiamy sobie pewne ograniczenia. Myślimy, że uczenie się niektórych przedmiotów sprawia nam trudności albo nawet, że nigdy nie pojmiemy pewnych zagadnień. Tak naprawdę jest tak, że często to stres, nielubiany nauczyciel czy presja ze strony rówieśników są tak naprawdę powodem, który utrudnia nam przyswajanie informacji. Brakuje nam też umiejętności skutecznego przyswajania i zapamiętywania.

Istnieje wiele różnych technik mnemotechnicznych, jednak żadnej nauczyciele nie prezentują w szkole. Wymagają by przyswajać materiał we własnym zakresie w domu i przychodzić na lekcje przygotowanym. Większość z nas niestety nie zna żadnych skutecznych sposobów, które ułatwiają zapamiętywanie i ślęczy nad książkami długie godziny, aby po tygodniu już nic z tego nie zostało w naszej głowie. Nauka wtedy wydaje się syzyfową niekończącą się pracą, która do niczego nie prowadzi.

Jak usprawnić działanie naszego mózgu?

Radek Kotarski na własnej skórze wypróbował wiele technik ułatwiających zapamiętywanie informacji. Przeprowadził eksperyment z nauką losowo wybranego języka obcego i udowodnił, że nawet osoba bez szczególnych talentów może w kilka miesięcy przyswoić materiał, którego w szkole uczy się co najmniej kilka lat. Warto zajrzeć do jego książki i samemu przekonać się, jak niesamowite zdolności posiada nasz mózg.

Dzięki radom z książki “Włam się do mózgu” można się przekonać, że nauczyć się można wszystkiego. Dodatkowo kierując się wiedzą, którą autor zdobył przekopując się przez setki naukowych artykułów odkryjemy nowoczesne i skuteczne metody pozwalające zachować tę wiedzę na dłużej niż do następnego sprawdzianu.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com
Bestsellery Włam się do mózgu

Włam się do mózgu – naucz się uczyć się!

Włam się do mózgu z Tania Książka to nie tylko poradnik o tym, jak skutecznie przyswajać wiedzę, ale też swego rodzaju rozważanie o uczeniu się jako takim. Włam do głowy prowadzi Radosław Kotarski – popularyzator wiedzy, autor kilku serii programu “Podróże z historią” i twórca kanału “Polimaty”

Włam się do mózgu – czyli użyj swego potencjału

Uczenie się towarzyszyło i będzie towarzyszyć nam do końca życia. Zwykle kojarzy się nam z utrudzeniem, cierpieniem i opadającą ze zmęczenia głową. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie potrafimy się uczyć. System – zakuj, zdaj, zapomnij – zdaje się wciąż królować w naszym podejściu do przyjmowania wiedzy, a chodzi przecież o to, by ona została z nami.

Kotarski podaje kilkanaście metod szybkiego i skutecznego przyswajania wiedzy. Przetestował je na samym sobie, gdy uczył się dość trudnego języka szwedzkiego. Wśród metod mamy takie, które opierają się o ćwiczenie i doskonalenie pamięci, bazują na skojarzeniach, wymagają kreatywności, która bardziej jeszcze pobudza do utrwalania wiedzy. Każda z metod nie dość, że potwierdzona osobistym doświadczeniem autora to jeszcze różnymi badaniami naukowymi, do których dotarł Kotarski.

Okazuje się, że skuteczne uczenie się nie wymaga ogromnego zaplecza i wielkich umiejętności, ale bardzo często zmiany podejścia i przeorganizowania czasu. W krytyce na temat współczesnego modelu edukacji autor udowadnia, że szkoła nie uczy tego, co najważniejsze – jak uczyć się samemu. Można to jednak zmienić ucząc się… uczyć!

Przyjemnie jest się tego uczyć!

Nie dość, że książka “Włam się do mózgu” podaje sposoby przyswajania wiedzy, to sama napisana jest w bardzo przystępny sposób, który pomaga w jej czytaniu i przyjmowaniu nowych treści.

Przejrzysty układ rozdziałów i akapitów, do tego podkreślanie i wydobywanie najważniejszych treści i myśli oraz świetnej jakości zdjęcia i grafiki ułatwiają odbiór i zapamiętanie poszczególnych sposobów uczenia się.

Nie włamiesz się tym wszędzie

Książka ta jest reklamowana jako poradnik technik uczenia się – i tak jest w rzeczywistości. Trzeba jednak wyraźnie stwierdzić, że zarówno osobiste doświadczenie autora, jak i metody, które przekazuje dotyczą najbardziej uczenia się obcych języków. Niektóre z opisanych sposobów przyswajania wiedzy trudno będzie aplikować do innych dziedzin nauki. Ci którzy szukają rozwiązania wszystkich swoich naukowych problemów mogą poczuć się zawiedzeni. Ale zawsze można się czymś zainspirować.

Włam się i Ty!

Uczenie się będzie nam towarzyszyć już zawsze, ale nie musi być udręką i męczarnią. “Włam się do mózgu” Radka Kotarskiego podaje konkretne sposoby jak uczynić naukę nie tylko skuteczniejszą ale i ciekawszą.

Szkoła zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com
Bestsellery Ukochane równanie profesora

Nieśmiałe liczby Profesora

Matematyka to przedmiot, który nie ma wielu fanów wśród miłośników książek. Kojarzy się z nudą i brakiem poetyckości. Yoko Ogawa zmienia jednak nasze postrzeganie liczb i odkrywa ich piękno. “Ukochane równanie profesora” (https://www.taniaksiazka.pl/ukochane-rownanie-profesora-ogawa-yoko-p-1273445.html) pokazuje jak wiele relacji i duchowości, mają w sobie równania i otwiera serca na trudne wzory.

Osiemdziesiąt minut

Pracowita gosposia stojąc w progu domu Profesora, nie wie dlaczego tyle jej poprzedniczek nie zagrzało tutaj miejsca. Staruszek jest miły, życzliwy i nie sprawia kłopotów. Pomimo ekscentrycznego wyglądu, jego umysł pracuje na najwyższych obrotach i z łatwością rozwiązuje najbardziej skomplikowane równania. Gdy Profesor odkrywa, że jego pracownica ma syna, od razu zaprasza go do siebie i nazywa pieszczotliwie Pierwiastkiem. Wszystkie najważniejsze informacje zapisuje na kartkach, które przyczepia spinaczami do swojej marynarki. I tak codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, odczytuje po kolei notatki, a wśród nich tę najtrudniejszą: twoja pamięć trwa tylko osiemdziesiąt minut.

Matematyka kluczem do porozumienia

Dziwaczny starzec ma tyle miłości w sercu, że wkrótce w domu zaczyna panować rodzinna atmosfera. Profesor wyraźnie jednak nie radzi sobie z relacjami międzyludzkimi i nieśmiało wyciąga do nich ręce poprzez liczby. Pokazuje im, że cyfry są wszędzie – budują nie tylko Wszechświat, ale także utwory poetyckie. Pierwiastek i gospodyni zaczynają odkrywać ich piękno, a matematyka ułatwia porozumiewanie się. Zakochany w baseballu chłopiec dowiaduje się, że starzec uwielbia ukryte w nim liczby i tak zawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń.  Za pomocą równań można rozmawiać i w ten właśnie sposób Profesor porozumiewa się ze światem.

Wszechświat liczb

Praca u Profesora zmienia życie gosposi, która samotnie wychowuje syna. Od teraz Pierwiastek przychodzi do nich po szkole i mogą wspólnie zjadać posiłki oraz rozświetlać życie samotnego starca. Kobieta odkrywa z czasem tajemnice, z przeszłości mężczyzny, o których nawet on sam nie wie i jeszcze bardziej umacnia to łączącą ich więź. Wszechświat liczb wiruje dookoła całego jego życia, nad którym nie raz zawisły ciemne chmury.

Japońska literatura

Ukochane równanie profesora” to opowieść, piękna i urzekająca, jedna z tych, która ściska za serce i pozostawia w nim ślad. Okazuje się, że piękno matematyki można porównać z cudownością Wszechświata. Yoko Ogawa to jedna z najpopularniejszych japońskich pisarek, która na swoim koncie ma ponad dwadzieścia książek i liczne opowiadania oraz eseje. Jest laureatką prestiżowych nagród literackich, a co najważniejsze przybliża nam kulturę azjatyckich książek i pokazuje piękno w prostocie.

Szkoła zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com